Leevon Saldus
Atskats uz Latvijas futbola 2020. gada 1. līgas čempionāta 1. apli.

Aizpagājušajā nedēļā aizvadījām savu pēdējo spēli Latvijas Pirmās līgas pirmajā aplī. Diemžēl asumiem bagātajā spēlē pret FK Smiltene piedzīvojām savu kārtējo zaudējumu. Līdz ar to pēc aizvadītām 8 spēlēm esam sakrājuši tikai 2 punktus, piedzīvojot sešus zaudējumus un divus neizšķirtus, pārliecinoši ierindojoties tabulas pašā apakšā. Lai arī esam izlaiduši no rokām vairākus punktus un skats uz tabulu liek šausmināties, optimismu esam saglabājuši, jo esam tikai pusceļā. Jautājums – pusceļā uz kurieni?

Kā jau zināms, šosezon par Latvijas Pirmās līgas čempiontitulu cīnās deviņas komandas. Čempioni iegūs tiesības nākamgad piedalīties Latvijas augstākajā futbola līgā – Virslīgā. Arī vicečempioniem būs iespēja tur nokļūt, bet viņiem sava atbilstība spēcīgākajai futbola sabiedrībai būs vēl jāpierāda pārspēlēs ar komandu, kura Virslīgā, desmit komandu konkurencē, paliks priekšpēdējā. Turpretim komanda, kura ierindosies Pirmās Līgas pēdējā pozīcijā, nākamgad būs spiesta spēlēt līgu zemāk – Latvijas 2. līgā. Tomēr arī tas vēl nav akmenī kalts. Māc nojausma, ka pēdējai vietai tiks dota otrā iespēja, jo nav izslēgts, ka nākamgad komandu skaits Pirmajā līgā varētu palielināties. Tādā gadījumā, pēdējās vietas ieguvēji varētu sacensties pārspēlēs ar 2. līgas sudraba ieguvējiem.

Šosezon katra komanda aizvadīs 16 spēles, tiekoties ar katru no pretiniekiem gan mājās, gan izbraukumā. Jāpiemin, ka pirms sezonas tika plānots 3 apļu turnīrs, taču COVID-19 klātbūtne ietekmējusi arī Latvijas futbola plānus.

Turnīra pirmais aplis ir noslēdzies, kopā tiekot aizvadītiem 36 mačiem. Pagājušajā nedēļā komandas baudīja oficiālas brīvdienas, taču šonedēļ ar 4 spēlēm tiks ievadīts turnīra noslēdzošais aplis (raksts tika veidots īsi pirms 10. kārtas). Tā iemesla dēļ, ka kopā ir 9 komandas, katrā kārtā viena no komandām būs spiesta paņemt atpūtu un šajā kārtā tie esam mēs. Līdz ar to, ka turnīra organizators uzskatīja, ka visu trīs līgu (1. līga, 2. līga, 3. līga) notikumus var ietver vienā pamatskolnieka cienīgā konspektā (tā vien gribas citēt reperi ansi: “tad mēs te būvējam Sfinksu vai mēs būvējam šķūni, ko?”), atvēlēju laiku, lai radītu krietni uzskatāmāku materiālu par Pirmo līgu, kas noderēs citiem līgas klubiem un ne tikai.
Rakstu iedalīju 4 daļās:

  1. Turnīra situācija
  2. Līgas vērtība
  3. Apmeklētība
  4. Saldus SS/Leevon situācija.

1. Turnīra situācija

Īsipirms sezonas vairāki Latvijas futbola apskatnieki un sporta žurnālisti steidza aprunāt Pirmās līgas gaidāmo sezonu. Tika runāts par sastāviem un prognozēts vietu iedalījums turnīra tabulā. Teju visi, kā galveno favorīti, izcēla līgas jaunpienācēju – FC Lokomotiv Daugavpils, kamēr par tās sīvāko konkurentu tika uzskatīta SK Super Nova. Ja Daugavpils uz sevi liktās cerības ir pilnībā attaisnojusi un šobrīd atrodas turnīra vadībā, tad Super Nova pēc pirmā apļa atrodas tikai 3. vietā, palaižot sev priekšā arī FK Auda. Vēlos teikt “tikai”, jo abas pirmssezonas favorītes šobrīd šķir 8 punkti. Arī vārtu attiecībā graujošs pārsvars pieder Daugavpils vienībai (Lokomotiv +22, Super Nova +6). Protams, priekšā vēl puse no sezonas un viss vēl var mainīties, taču priekš Super Nova, domājams, ka precīzāk būtu teikt – atlikušas ir tikai(!) 8 spēles. “Atlikušas tikai 8 spēles” ir arī otrai līgas pienācējai – #manakomanda, Saldus SS/Leevon, taču vairāk par to lasi zemāk!

Kopumā futbola kvalitāte šogad nav likusi vilties. Ir vērojams laba līmeņa futbols un arī situācija tabulā pierāda, ka katra komanda var iekost jebkurai citai turnīra dalībniecei, līdz ar to pēc pirmā apļa 2. un 6. vietu šķir tikai divas uzvaras. Protams, laiks rādīs vai komandas spēs saglabāt intrigu tabulā. Tāpat laiks rādīs, vai Super Nova izdosies pietuvoties dzelzceļniekiem, vai vismaz apsteigt Auda, lai otro gadu pēc kārtas sacenstos pārspēlēs par vietu Virslīgā. Jāatzīst gan, ka daudz futbola entuziasti vairāk vēlētos redzēt kā 2. vietu izcīna zaļi-melnie, bet Virslīgas 9. vietu – FK Metta, jo tāds duelis pārspēlēs būtu pat ļoti gaidīts. Kā būs patiesībā – to mēs vēl redzēsim!

#manakomandaSUNZGVZVVAP
1Lokomotiv Daugavpils87102642222
2Auda85122011916
3Super Nova84221711614
4Grobiņa83231512311
5JDFS Alberts8323510-511
6Rēzekne83141116-510
7Smiltene83051221-99
8Dinamo Rīga8215610-47
9Saldus SS/Leevon8026623-172

Kā jau minēju, šajā sezonā ir aizvadītas 36 spēles un to laikā ir gūti 118 vārti jeb vidēji 3.28 vārti spēlē. Tas Pirmo līgu padara par 3. rezultatīvāko Latvijas futbola hierarhijā.

Virslīga3.18
Pirmā līga3.28
2. līga4.88
3. līga4.87

Skaidrs gan, ka gūto vārtu skaits nebūt nav līgas meistarības rādītājs. Papētot spēļu iznākumus, tādi rezultāti kā 10:0 otrajā un trešajā līgā nav retums. Taču nevar noliegt, ka līdz šim 128 aizvadītajās 3. līgas spēlēs gūtie 623 vārti(!) izskatās pat ļoti iespaidīgi, tāpēc, ja vēlies redzēt ļoti rezultatīvu futbolu, 2. un 3. līgas komandas Tevi gaidīs stadionos. Jāatzīst, ka arī divu augstāko līgu klubi mūs šogad lutina ar rezultatīvu spēli.

Arī futbola kontekstā, nereti sevi mīlam salīdzināt ar Baltijas kaimiņiem. Tad nu salīdzināju mūsu Pirmās līgas rezultativitāti ar lietuviešu Pirma lyga un igauņu Esiliiga, kuras arī skaitās otrās spēcīgākās savu valstu līgas.

Pirmā līga3.28
Pirma lyga3.28
Esiliiga3.41

Ja runājam par Pirmās līgas gūtajiem vārtiem, noteikti ir jāizceļ arī līgas labākie vārtu guvēji. Likumsakarīgi, šeit TOP pozīcijas ieņem līdervienību spēlētāji un tāpat kā Virslīgā, arī Pirmās līgas bombardieru saraksta augšgalā ir leģionāri. Tiem seko divi Auda spēlētāji, lai gan jāpiezīmē, ka abi sezonu iesāka un teju visus savus šīs sezonas vārtus guva Super Nova sastāvā.

  1. Maksims Andreevs (Lokomotiv Daugavpils) – 8 vārti
  2. Aleksandrs Jerkins (Lokomotiv Daugavpils) – 6 vārti
  3. Igors Kovaļkovs, Aleksejs Davidenkovs (abi FK Auda) – 5 vārti

Tāpat kā turnīra tabulā, arī šeit viss vēl var mainīties. Vasaras darījumu tirgus nu ir slēgts, bet komandu sastāvus ir papildinājuši vairāki labi zināmi spēlētāji, kuri jau ir paguvuši atzīmēties ar rezultatīviem sitieniem. Protams, gribētos redzēt arī sarakstu ar līgas labākajiem rezultatīvo piespēļu dalītājiem, taču pagaidām mēs par to varam tikai sapņot, lai arī cik elementāri to būtu ieviest.

2. Līgas vērtība

Šī sezona Latvijas futbola mekai atnesa jaunu leģionāru limitu- “8+3”. To, cik labs vai slikts tas izrādīsies Latvijas futbola attīstībai – rādīs laiks, bet viens nu ir skaidrs – Pirmā līga ir sava veida ieguvēja, jo šogad komandu sastāvos ir ne viens vien Latvijā ļoti labi zināms spēlētājs. Līdz ar to, Pirmā līga ir kļuvusi par vietu, kur jaunie futbolisti var mēroties meistarībā ar pieredzējušiem spēlētājiem, kopā radot kvalitatīvāku futbolu un pievēršot lielāku skatītāju uzmanību.

Diemžēl ar labu spēli ir daudz par maz. Ko tur liegties, latviešiem, lai arī cik tuvs būtu sports, vietējā mēroga sacensības jebkurā sporta veidā reti spēj pulcēt vairāk kā tūkstoti atbalstītāju. Tas prasa nemitīgu darbu ne tikai no klubu puses, kuriem jāstrādā, lai vairotu savu fanu skaitu, bet arī no līgas organizatoriem, lai informētu cilvēkus un padarītu līgu tautai atpazīstamu un simpātisku.

No malas skatoties, var šķist, ka visa līga ir viena liela amatieru kustība, kuru vada kāds futbola entuziasts, kurš ar vārdu „mārketings” saprot pāris sociālo tīklu ierakstu izveidošanu. Turklāt rodas sajūta, ka divu burtu kombinācija ”PR” tam varētu būt tikpat sveša kā futbola sabiedrībai “ilggadējs plāns”. Labākajā gadījumā, sabiedriskās attiecības tas liek zem tā paša mārketinga. Protams, ja līga tik tiešām būtu kāda entuziasta lolots bērns, es tā priekšā novilktu savu LEEVON cepuri, bet tā nav. Līgas organizators ir Latvijas futbola māja. Klubi var pucēt fasādi, ielikt skaistas un drošas durvis, pa kurām aicināt savu atbalstītāju iekšā, lai to sēdinātu ērtā dīvānā pie daudz collu TV, bet, ja pati māja, ja ne brūk, tad stipri velk pēc pelējuma, liela jēga no labiekārtošanas nav.

Jebkurā gadījumā – klubi dara. Ja pirms sezonas šķita, ka ienākam līgā, kur retais strādā pie saviem atbalstītājiem, tad tagad gribas domāt, ka mēs kā līgas nosacīta pastarīte, esam pacēluši latiņu diezgan augstu, uz ko ir reaģējuši arī citi klubi, par ko man ir tikai milzu prieks! Par to, ko katrs klubs ir paveicis, varbūt sekos materiāls sezonas beigās, bet nu vēlos vērst Jūsu uzmanību uz klubu un līgas vērtību. Bet, pirms sāku mest ar cipariem, vēlos Jūs informēt, ka par avotu šiem datiem izmantots pasaulē labi zināmais www.transfermarkt.com.

Ja skatāmies uz komandu vērtību sezonas sākumā, tas lieliski saplūst kopā ar ekspertu prognozēm par vietu sadalījumu. Lokomotiv šajā topā bija izteikta līdere, kura tuvāko sekotāju- Super Nova, apsteidza teju 2 reizes. Tālāk visas komandas savā starpā šķīra “nieka” 50 tūkstoši. Šeit jāpiezīmē, ka šī brīža abi rezultatīvākie spēlētāji- Andreevs un Jerkins, veidoja 2/3 no Lokomotiv vērtības, sezonas sākumā.

#manakomandavērtība, €
Lokomotiv Daugavpils300tk
Auda100tk
Super Nova175tk
Grobiņa75tk
JDFS Alberts50tk
Rēzekne75tk
Smiltene100tk
Dinamo Rīga50tk
Saldus SS/Leevon100tk

Pēc darījumu tirgus slēgšanas, komandu vērtības ir vai nu augušas (Lokomotiv, Auda, Super Nova, Grobiņa, Dinamo Rīga), vai palikušas nemainīgas (JDFS Alberts, Rēzekne, Smiltene, Saldus SS/Leevon). Līdz ar to varam secināt, ka vismaz uz papīra līgas līmenis ir krietni audzis. Pirms sezonas kopīgā vērtība bija 1.025M, bet šobrīd tā ir sasniegusi 1.45M. Tātad pieaugums ir vairāk kā 41%(!). Šeit gan jāatceras, ka šie cipari ir balstīti uz esošo situāciju un dažu spēlētāju vērtība sezonas sākumā bija augstāka/zemāka, bet jebkurā gadījumā…

#manakomandavērtība, €
Lokomotiv Daugavpils475tk
Auda150tk
Super Nova250tk
Grobiņa125tk
JDFS Alberts50tk
Rēzekne75tk
Smiltene100tk
Dinamo Rīga125tk
Saldus SS/Leevon100tk

Ja salīdzinām Pirmās līgas kopējo vērtību ar Virslīgu, tad starpība ir ļoti milzīga – 31.2M(!) jeb 22 reizes. Protams, tas nav nekas pārsteidzošs un tikai Latvijā novērojams. Tā, piemēram, Itālijā un Vācijā, Sērija A un Bundeslīga apsteidz savu valstu otrās spēcīgākās līgas aptuveni 15 reizes. Skaidrs, ka var šķist muļķīgi salīdzināt pasaules milžus ar valsti, kura sitās ar punduriem līgā, kura ir ārpus ABC, bet visās valstīs ir novērojama liela starpība starp augstāko un zemākajām līgām.

Virslīga32.65M
Pirmā līga1.45M

Jautājums, vai noteiktās klubu vērtības ir rādītājs, pēc kā var spriest, kura komanda ir spēcīgāka? Domājams, ka šis ir “Maradona vai Pelé” cienīgs jautājums un varētu izpelnīties daudz garāku diskusiju, taču viens ir skaidrs, ka milzu starpība klubu vērtībās teju vienmēr atspoguļosies arī rezultātā uz tablo. Tā, piemēram, šī brīža Virslīgas izteiktā pastarīte- FK Tukums 2000, kuras vērtība (475tk), salīdzinājumā ar citām Virslīgas komandām, ir vismaz divas reizes mazāka, joprojām nespēj izcīnīt savu pirmo uzvaru šajā sezonā. Izņēmums ir FK Metta (800tk), kura arī ir ar vērtību zem miljona, taču ne būt nav peramais zēns līgā.

Lai reāli spriestu par esošo spēku starpību starp Virslīgas un Pirmās līgas klubiem, talkā nāk Viensviens Latvijas kauss, kura fināls šogad notiks Ventspilī. Par ceļu uz Ventspili joprojām cīnās visas Virslīgas komandas, piecas Pirmās līgas pārstāves un viena 3.līgas komanda – Kauguri/Beitar, kura kausa 2. posmā izslēdza 2.līgas pārstāvi no Vidzemes- FK Priekuļi. Nākamā Viensviens izloze ir gaidāma nākamnedēļ (raksts tika veidots pirms 10. kārtas), kad uzzināsim 3. posma pārus. Klusībā ir cerība redzēt, kā izlozes vadītāja -Andra Buļa, pieaicinātais kompanjons vienā pārī saliks Lokomotiv un Tukums 2000. Abas komandas ir novērtētas vienādi (abu komandu vērtība ir 475tk) un būtu interesanti paskatīties, ko šie cipari nozīmē realitātē. Manuprāt, Lokomotiv ir vienīgā, kura šobrīd var apbižot kādu no Virslīgas klubiem. Protams, intrigas labad, es ceru, ka kļūdos! Jebkurā gadījumā, Lokomotiv pret Tukums 2000 vai Lokomotiv pret BFC Daugavpils mani ļoti uzrunātu.

Atgriežoties pie Pirmās līgas vērtības, atkal salīdzināju mūs ar kaimiņiem. Jāatzīst, ka Transfermarkt nav pieejama informācija par Lietuvas Pirma lyga.

Pirmā līga1.45M
Pirma lyganav dati
Esiliiga1.3M

Jāizdara piezīme, ka Esiliiga spēlē 10 komandas. Tātad, vidējā klubu vērtība ir 130tk (Pirmajā līgā – 161tk), kas, pielīdzinot mūsu komandu skaitam, veidotu 1.17M. Arī šeit nevaram uzreiz nopelt igauņus, taču neliegsimies – šo ir pozitīvi redzēt.

Ja ciešāk aplūkojam komandu papildinājumus iepriekšējā darījumu logā, ir vārdi un uzvārdi, kurus gribētos izcelt. Tā, piemēram, mūsu iepriekšējās spēles pāri darītājs – Ralfs Apsītis, kurš pērn kļuva par rezultatīvāko līgas spēlētāju. Pirms sezonas Ralfs pārcēlās pie brāļa uz Auda, taču ķekavnieki nav varējuši/gribējuši pildīt savus solījumus un Apsītis ir atgriezies Smiltene rindās. Būs interesanti pavērot, vai Ralfs spēs tikt pāri sausajam posmam, kas ļoti noderētu Anda Rozīša vadītājai komandai.

Pie liela sastāva papildinājuma ir tikuši Dinamo Rīga, kuru pirms sezonas daudzi eksperti ierindoja pēdējā vietā. Daudz talantīgi un gados jauni futbolisti, kā arī vairāki ļeģionāri ir pievienojušies Dinamo sastāvam. Gribētu izcelt Anastasiju Mordatenko, kurš pievienojās no RFS, un francūzi Dilanu Bembu, kurš iepriekš spēlēja Francijā. Mūsu savstarpējā spēlē Bemba ļoti iekrita acīs. Dilans ir augumā ražens aizsargs, kurš labi spēlē ar galvu, ko jau ir pierādījis gan apdraudot, gan gūstot vārtus pēc standartsituācijām.

Pie daudz jauniem spēlētājiem ir tikusi arī Auda, kurai ir izveidojusies šķietami veiksmīga sadarbība ar Latvijas grandu- Riga FC. Vairāki jaunie spēlētāji papildināja Auda rindas pirms sezonas un turpināja tās papildināt arī iepriekšējā darījumu logā. Protams, jāizceļ ar iepriekš pieminētie- Aleksejs Davidenkovs un Igors Kovaļkovs, kuri, domājams, ļoti palīdzēs Auda cīņā par 2. vietu un pārspēlēm.

Šajā darījumu logā, iespējams, vislielākās pārmaiņas ir redzamas Super Nova rindās. Bija vērojama milzu rotācija komandas sastāvā. Lai gan nevēlos izcelt komandu aizgājējus, nevaru neminēt iepriekšējo Super Nova galveno treneri- Viktoru Ņesterenko. Par to, kāds bija iemesls lielajai sastāva rotācijai, ir dzirdētas vairākas baumas. Populārākā starp dzirdētajām, ka Super Nova tika pie spēlētājiem ar skaļiem uzvārdiem, kas radīja lielu konkurenci cīņā par pamatsastāvu, līdz ar to vairāki spēlētāji pameta Super Nova rindas. Nākamais populārākais iemesls, ka vairākiem spēlētājiem esot bijušas nesaskaņas ar Ņesterenko, kā rezultātā, Ņesterneko tika atbrīvots no pienākumiem, uz ko ar aiziešanu reaģēja Viktoram lojālie spēlētāji. Trešais jeb visnepopulārākais-populārākais viedoklis, ka aizgājušajiem spēlētājiem, viņu jaunie klubi, ir piedāvājuši visādus taustāmus labumus, no kuriem tie nespēja atteikties. Lai arī kā tur būtu, rodas viens jautājums, vai pārmaiņas apmierinās Jāņa Engela ambīcijas? Protams, jāatzīst, ka tādi vārdi un uzvārdi kā Vladislavs Kozlovs, Andrejs Perepļotkins, Aleksejs Višņakovs, Dmitrijs Hmizs, Artjoms Osipovs un Vugars Askerovs izskatās iespaidīgi.

Arī Lokomotiv nesēdēja rokas klēpī salikuši un turpināja bruņoties. Šeit noteikti vēlos izcelt Alanu Siņeļņikovu un Arti Jaundzemu, kuri noteikti palīdzēs attīrīt sliedes lokomotīves priekšā, ceļā uz Virslīgu.

Gan Super Nova, gan Lokomotiv gadījumā, daudz ir diskutēts arī par uzvārdiem, kuri iepriekš ir parādījušies rakstos, kuru saturs rotā toto skandāli. Pirms mēs atkal saņemam telefonzvanus par citu “nomelnošanu”, vēlreiz vēlos atgādināt- šī ir visiem brīvi pieejama informācija un sekas vajadzēja nojaust. Taču es ceru, ka kļūdas ir saprastas un uz veciem grābekļiem neviens vairs nedomā kāpt.

Par Saldus SS/Leevon pastiprinājumiem lasi zemāk, bet, kā jau rakstīju, visi klubi ir kļuvuši spēcīgāki, tāpēc ar nepacietību gaidīsim čempionāta 2. apli.

3. Apmeklētība

Bet, kas tad būtu šis viss bez Jums, atbalstītāji? Ja runājam par futbola nākotni, tad ļoti būtisks ir spēļu apmeklētājs, jo kā mēs varam runāt par tradīcijām, ja, n-to gadu laikā, tribīnēs ir izdevies novākt 100-300 cilvēku? Apmeklētājs ir jālolo un tas jādara ne tikai spēles laikā, jo tikai tā klubiem izdosies panākt, ka apmeklētājs kļūst par fanu, bet „fans” par faniem. Tad nu esmu apkopojis visu Latvijas klubu mājas spēļu vidējo apmeklētību un ne tikai.

Ja runājam par komandu vērtībām, tad grūti ir salīdzināt Virslīgu un Pirmo līgu, bet, ja runājam par spēļu apmeklētību, tad Pirmajā līgā iespīd pāris saules stari. Protams, šos saules stariņus varam drīzāk uzskatīt par akmeņiem Virslīgas dārzā. Lūk, vidējā spēļu apmeklētība katrā no līgām:

Virslīga401.26
Pirmā līga191.85
2.līga66.38
3.līga62.52

Tā kā 2.līga un 3.līga attaisno teicienu “uz spēlēm nāk tikai ģimenes un draugi”, turpinājumā apskatīsim tikai abu vadošo līgu statistiku. Protams, arī no zemākajām līgām ir komandas, kurām rūp atbalstītāji, tāpēc vēlos izcelt – Varakļāņi, FC Gauja, Krāslava, Mārupes SC, Madona Kvarcs un SK Spēks.

Iepriekš jau rakstīju, ka reti kurai Latvijas sporta komandai izdodas pulcēt vairāk kā tūkstoti cilvēku uz vietējā mēroga sacensībām. Ja lūkojamies uz vidējo apmeklētību, tad Riga FC to ir paveikusi. Protams, šis skaitlis būtu krietni zemāks, ja nebūtu bijis otrais Rīgas derbijs pret RFS, kad Skonto stadiona tribīnēs pulcējās 2717(!) cilvēki. Toties, vidējā apmeklētība būtu vēl lielāka, ja nebūtu bijusi mājas spēle pret Tukums 2000, kad spēli klātienē vēroja 450 skatītāji.

Virslīgavid.Lielākais sk. (viesis)Mazākais sk. (Viesis)
Riga FC1074.572717 (RFS)450 (Tukums)
Liepāja495.2630 (Riga FC)186 (Tukums)
BFC Daugavpils368.14687 (Riga FC)157 (Valmiera)
Tukums 2000357.29535 (Valmiera)125 (Riga FC)
Jelgava357400 (Liepāja)250 (Valmiera)
Metta318.57413 (Daugavpils)250 (RFS)
Valmiera292.17505 (Riga FC)133 (Daugavpils)
Ventspils291.33350 (Spartaks)198 (Metta)
Spartaks247.17342 (Liepāja)100 (Jelgava)
RFS211.17333 (Metta)101 (Valmiera)

Kā jau augstāk rakstīju, tad fakts, ka Pirmās līgas klubi vidējās apmeklētības rādītājos ir ielauzušies starp Virslīgas klubiem, drīzāk ir uzskatāms kā akmens viņu dārziņā. Lai arī līdzšinējie sezonas rezultāti nav nevienu Saldus pusē lutinājuši, mēs esam 8. apmeklētākā komanda Latvijā (MILZĪGS PALDIES MŪSU ATBALSTĪTĀJIEM!). Mēs ļoti labi zinām, kas ir jāizdara klubam, lai sasniegtu šo ciparu, tāpēc es nevaru nopietni uztvert zemāk esošo Virslīgas klubu pārstāvjus, kad viņi runā par futbola nākotni un tradīcijām. Protams, dažiem indivīdiem futbols ir tikai bizness un no viņiem neko vairāk arī negaidu, bet, ko dara klubi, zem kuriem ir simtiem audzēkņu, līdz ar to iesaistīto vēl vairāk, bet uz spēlēm nāk tikai 100-250 cilvēki? Galu galā, ja nespēj piesaistīt cilvēkus no malas, tad aicini uz spēlēm savējos. Arī augstāk esošajiem klubiem varu jautāt tieši to pašu, bet, kamēr šajā rādītājā neesam viņiem priekšā, viņiem likšu svētu mieru.

Protams, balti un pūkaini nav arī Pirmās līgas klubi. Arī šeit ir klubi, kuri pastāv jau n-tos gadus un kuriem ir daudz audzēkņi, bet interese nekāda.

#manakomandavid.Lielākais sk. (viesis)Mazākais sk. (Viesis)
Rēzekne460850 (Grobiņa)250 (Dinamo)
Saldus SS/Leevon300.8453 (Lokomotiv)211(Smiltene)
Smiltene198.5280 (Lokomotiv)124 (Auda)
Dinamo Rīga182.33230 (Super Nova)153 (Saldus)
Super Nova123.33150 (Rēzekne)100 (Grobiņa)
Lokomotiv Daugavpils121.25168 (Grobiņa)72 (Dinamo)
Grobiņa116190 (Saldus)60 (Auda)
Alberts114.17200 (Grobiņa)70(Rēzekne)
Auda110.25150 (Alberts)75 (Super Nova)

Pirmās līgas apmeklētībā, pēc vidējiem rādītājiem, noteikti ir jāizceļ Rēzekne. Protams, šeit savu roku pielika Edgars Gauračs, kurš šogad aizvadīja savu kārtējo atvadu spēli. Šī spēle pulcēja 850 cilvēkus un krietni uzlaboja vidējo apmeklētību. Neskatoties uz to, Rēzekne ir līdere, jo, ja arī konkrētā spēle nebūtu notikusi, Rēzekne vidējā apmeklētībā būtu bijusi 330.

Ja vēl apskatām katras līgas viesus, uz kuru spēlēm dodas visvairāk un vismazāk cilvēku, tad Virslīgā tie ir RFS (vidēji 683.43) un FK Liepāja (307). Protams, te ir jāņem vērā, ka šo rādītāju visām komandām stipri uzlabo jau pieminētā Riga FC. Tā, piemēram, FK Liepāja vēl nav ciemojusies pie Riga FC. Ja izņemam tās spēles, kad komandas viesojās Skonto stadionā, tad vispopulārākie viesi bijuši paši Riga FC, kuru izbraukuma spēles klātienē ir vērojuši 405.33 skatītāji, bet visnepopulārākie viesi- FK Jelgava (249.8).

Lūk, būs vidējā mājas spēļu apmeklētība visu līgu komandām:

VLRiga FC1074.572LStaiceles Bebri73.25
VLFK Liepāja495.22LBalvi67.67
1LRēzekne4602LKarosta61.25
VLBFC Daugavpils368.143LJūrnieks60
VLTukums 2000357.292LPreiļu BJSS59.5
VLJelgava3573LRēzeknes NBJSS57
VLMetta318.573LValka55
1LSaldus SS/Leevon300.83LLubāna/Degumnieki/MBJSS53.5
VLValmiera292.173LLatgols/Ludzas NSS51
VLVentspils291.333LBalvi-250
VLSpartaks247.173LSēlijas SS47.5
VLRFS211.173LTalsi/Laidze46.66
1LSmiltene198.53LSmiltene-245.8
3LVarakļāni183.333LDobele Allegro45.66
3LFC Gauja182.53LUpesciems42.29
1LDinamo Rīga182.332LLimbaži42.25
1LSuper Nova123.333LCēsis41.5
3LKrāslava121.753LPļaviņas40
1LLokomotiv Daugavpils121.252LKrimulda38.5
1LGrobiņa1162LAliance37.33
1LAlberts114.173LGulbene35
2LMārupes SC1123LRiga United33.57
3LTukums 2000-31113LRTU32.6
1LAuda110.253LKalupe32
3LMadona Kvarcs1102LSalaspils30.75
3LSK Spēks109.663LTente29.83
2LAFA Olaine105.53LCaramba Rīga29
2LAlbatroz SC/Jelgava913LLiepājas FS20
3LJēkabpils SC853LRakari19.81
3LBFC Daugavpils-3803LLielupe19.5
2LPriekuļi77.53LDSVK Traktors18.75
3LJūrmalas SS77.53LFK Alberts17.75
3LKauguri/Beitar76
VLVirslīga
1LPirmā līga
2L2.līga
3L3.līga (Rīga)
3L 3.līga (Latgale)
3L3.līga (Vidzeme)
3L3.līga (Rietumi)
3L3.līga (Ziemeļaustrumi)

4. Mūsu situācija

Lai arī netrūka interneta komentētāji, kuri mūs sāka celt debesīs, kad pirmssezonā paziņojām par Ginta Freimaņa un Arta Lazdiņa pievienošanos, jau pirms sezonas zinājām un informējām, ka šīs sezonas mērķis būs vietas saglabāšana Pirmajā līgā. Protams, nenoliegšu, ka tik neveiksmīgu startu reti kurš no mums iedomājās. Šobrīd esam neapskaužamā situācijā, jo līdz priekšā esošajai Dinamo Rīga ir 5 punkti (raksts tika veidots pirms 10. kārtas), bet atlikušas tikai 8 spēles.

Pēc pērn izcīnītās 1. vietas 2.līgas Rietumu zonā, piedzīvojām ļoti neveiksmīgus 2.līgas 1/2 finālu, kur atzinām Ghetto FC pārākumu. Neskatoties uz neiekļūšanu finālā, mums tika piedāvāta iespēja šogad spēlēt Pirmajā līgā, ko nelaidām garām. Atgādināšu, ka komanda tika izveidota tikai pērn un šī ir otrā Saldus SS/Leevon sezona, tās pastāvēšanas laikā. Līdz ar to, priekš mums tas bija milzīgs solis.

Komandas galvenais treneris Māris Landmanis uzreiz lika saprast, ka arī turpmāk priekšroka tiks dota Saldus spēlētājiem. Komplektējot sastāvu, mūsu Pirmās līgas debijas sezonai, tika apzināti visi spēlētāji, kuriem saknes ir atrodamas tieši Saldū. Līdz ar to, ka Leevon izdevās izveidot ilgtermiņa sadarbību ar Saldus pilsētu un Saldū būs, iespējams, visa reģiona lielākā futbola akadēmija, mājās atgriezās Gints Freimanis un ilgi gaidītais Arturs Fjodorovs, kā arī Kārlis Slūtiņš, Mārtiņš Biders,

Tomēr pastāvēja bažas, vai spēsim izrādīt pienācīgu pretestību Pirmās līgas komandām. Patreizējais Saldus futbola resurss ir tik, cik tas ir, tāpēc nekas cits neatlika, kā lūkoties pēc papildspēkiem ārpus Saldus. Kā pirmie spēlētāji no “ārpuses”, kurus izdevās piesaistīt, bija Artis Lazdiņš un Aleksejs Giļņičš.

Starpsezonā tika uzņemta laba forma, kas pierādījās arī pirmajās pārbaudes spēlēs, kur komanda spēlēja pārliecinoši. Taču tad pasauli pāršalca COVID-19 vilnis un viss apstājās. Pēc ierobežojumu atcelšanas, viss bija jāsāk no sākuma, bet lietas bija mainījušās. Pirmās pārbaudes spēles pēc pauzes bija vērtējamas ar „-” zīmi, līdz ar to, Mārim Landmanim nācās no jauna iespēlēt sastāvu un eksperimentēt ar rīcībā esošo spēlētāju pozīcijām.

Lai gan Māris apgalvoja, ka esam gatavi sezonai, pirmās spēles iznākums bija graujošs. Jāatzīst gan, ka bumbas kontrole mums bija labāka, bet bija liela nesaprašanās  aizsardzībā un uzbrukumā trūka momenti, kā arī to realizēšana, kas, kā izrādījās, kļuva par lielāko problēmu visa pirmā apļa ietvaros.

Pirmo spēļu laikā mums pievienojās Alvis Sorokins – perspektīvs vārtsargs no Metta, kura izaugsme tiek stādīta augstu arī spēles laikā, kad regulāri tiek izspēlēts caur viņu, lai uzlabotu viņa spēli ar kājām, kas mūsdienās vārtsargiem ir ļoti svarīga. Diemžēl, ir nācies piedzīvot kļūdas, bet mēs turpinām ticēt Alvja talantam un ceram, ka no šīm kļūdām un pieredzes viņš spēs tikai mācīties.

Saprotot, ka uzbrukums nevedas, uz pirmā apļa beigu daļu mums pievienojās Jurijs Matvejevs. Arī viņš iepriekš pārstāvēja Metta un jau savā debijas spēlē guva vārtus, kā arī nākamajā spēlē rezultatīvi piespēlēja. Lai gan iepriekš Jurijs spēlēja citās pozīcijās, mēs ticam, ka kļūsim par Jurija karjeras tramplīnu, kurā viņš sevi spēs pierādīt tieši kā uzbrūkoša tipa spēlētājs.

Kopumā, ļoti bieži nākas lasīt par to, cik daudziem esam likuši vilties. Te visas komandas vārdā, vēlos Jums atvainoties! Taču, tiem, kuri raksta, ka esam bezcerīgi- aicinu Jūs uz stadionu, lai par to pārliecinātos klātienē. Esmu diezgan drošs, ka savas domas mainīsiet. Gadījumā, ja netiekat klātienē, mēs visas sezonas garumā nodrošinām spēļu tiešraides mūsu Facebook un YouTube kanālos.

Uzskatu, ka mēs spēlējam labi, bet trūkst vārti. Es ticu, kad beidzot spēsim gūt 2 vārtus spēlē, mums sāks nākt uzvara- viena pēc otras. Galu galā, pienāks laiks, kad arī pērnās sezonas bombardieris Novgorodskis sāks gūt vārtus un tad būs citiem auzas… Pirmā apļa spēles jau pierādīja, ka spēles ziņā esam līdzīgs pret līdzīgu, ja ne daudz labāki par citām komandām. Izņēmums varētu būt Lokomotiv, bet arī pret viņiem ir iespēja aizķerties. Par labu spēlēs arī tas, ka visi spēlētāji ir uzņēmuši labu formu un, izņemot Giļņiču, kura atgriešanos mēs ļoti gaidām, un pērnā gada kapteini- Ginteru Varnovski, kuram pirmssezonas gūtā savainojuma dēļ nāksies izlaist šo sezonu, visi ir izārstējuši savas traumas un ir gatavi cīnīties ar putām uz lūpām.

Es ceru, ka cīņai arī Tu esi gatavs un, neskatoties uz rudens laikapstākļiem, Tu turpināsi nākt uz stadionu (arī izbraukuma spēlēs), lai klātienē atbalstītu savu komandu un aizstāvētu savas pilsētas godu. Atceries – #EsmuParSaldu un kopā mēs varam sasniegt savu mērķi!

Ja atgriežamies pie sastāva, tad no pērnā gada ir palikuši sekojošie spēlētāji – Niks Ozols, Nils Svarens, Dmitrijs Novgorodskis, Artūrs Namiķis, Ričards Seļickis, Vladimirs Konovalovs, Kristaps Neilands, Uģis Ošenieks, Vitors Urbano, Deniss Vitkovskis, Didzis Jansons, Oskars Deaks, Guntars Grablovskis un Ginters Varnovskis. Pievienojušies – Alvis Sorokins (Metta), Gints Freimanis (Spartaks), Mārtiņš Biders (Dinamo Rīga), Kārlis Slūtiņš (Jelgava), Artis Lazdiņš (Jelgava), Igors Lapkovskis (Jēkabpils), Arturs Fjodorovs (Auda), Jurijs Matvejevs (Metta), Aleksejs Giļņičš, Artūrs Priede (Tukums 2000) un Tomass Žiborkins (Ventspils). Izcelt vēlos arī mūsu jaunos spēlētājus – Kārlis Liepiņš (16 gadi), Andris Šteins (16 gadi) un Matīss Kulvelis (16 gadi).

Saldus SS/Leevon
poz.vārds, uzvārdsspēles (sākumsastāvā)vārti (11m) + piespēlesDzeltenās kartiņas Sarkanās kartiņas 
VAlvis Sorokins6 (6)
VGuntars Grablovskis2 (2)
VKārlis Liepiņš
CAGints Freimanis8 (8)1 + 02
CAMārtiņš Biders8 (8)2
CAAleksejs Giļņičs4 (3)1(1) + 03
CAGinters Varnovskis
MANiks Ozols8 (8)3
MAKārlis Slūtiņš7 (7)1 + 03
MAAndris Šteins3 (0)
MAVitor Urbano (POR)4 (0)1
MAOskars Deaks4 (3)
MAMatīss Kulvelis
CPArtis Lazdiņš8 (8)21
CPIgors Lapkovskis2 (2)
CPNils Svarens6 (6)3
CPArtūrs Namiķis4 (0)0 + 1
CPVladimirs Konovalovs7 (4)1
CPUģis Ošenieks2 (0)
CPArtūrs Priede    
CPDidzis Jansons3 (0)
MPDmitrijs Novgorodskis8 (8)0 + 2
MPTomass Žiborkins    
MPRičards Seļickis7 (1)
MPKristaps Neilands6 (2)0 + 11
UArturs Fjodorovs8 (6)2 + 01
UJurijs Matvejevs3 (3)1 + 1
UDeniss Vitkovskis7 (4)

Tātad – esam pusceļā! Ja otrajā aplī mums izdosies savest kārtībā savu uzbrukumu, es ticu, ka mēs, ne tikai izlīdīsim no izkrišanas zonas, bet arī pakāpsimies vairākas pozīcijas uz augšu. Ja, nē, tad… Otru variantu es nemaz neizskatu.

Informāciju sagatavoja:
Edgars Andersons

Iesaki arī citiem!